„ORLEN Lietuva“ pozicija dėl degalų kainoms įtaką darančių veiksnių

12-11-2018  

042.jpg
Kintančios degalų kainos pastaruoju metu tapo itin aktuali tema. Galutiniam vartotojui kyla klausimų, kodėl dyzelinas tapo brangesnis už benziną, ir kokios tendencijos šiuo atžvilgiu numatomos ateityje. Akcinė bendrovė „ORLEN Lietuva“, būdama vienintele naftos perdirbimo produktų gamykla Pabaltijyje ir reaguodama į visuomenės ir žiniasklaidos susidomėjimą šia tema, nusprendė pakomentuoti padėtį pasaulinėse rinkose bei įvardinti esmines priežastis, nulėmusias benzino ir dyzelino kainas.
 
Degalų kainoms įtakos turi situacija tiek naftos, tiek degalų rinkose. Padėtį rinkose, kalbant apie naftos kokybę, sąlygoja pasiūlos ir paklausos struktūros neatitikimai.
 Pasaulyje stebimas dyzelino paklausos padidėjimas, kuris yra susijęs su griežtesnių Tarptautinės jūrų organizacijos (IMO) normų taikymu artimiausiu metu, o išaugęs naftos poreikis siejamas su JAV, kur 60 % išgaunamos lengvosios skalūninės naftos sunaudojama benzino gamybai. Atitinkamai, dyzelino poreikis augina naftos kainą, o augančios naftos kainos skatina naftos gavybą JAV.

Galimybės eksportuoti žemyninę naftą nebuvimas mažina naftos kainas ir verčia JAV naftos perdirbimo gamyklas ją perdirbti, pagaminant daugiau benzino nei dyzelino. Benzino paklausa JAV sumažėjo, todėl vis daugiau jo yra eksportuojama, daugiausiai į Atlanto vandenyno baseino šalis. Dėl šios priežasties rinkoje stebimas benzino kainos kritimas, prasidėjęs mėnesiu anksčiau nei naftos kainos mažėjimas, susijęs su rinkoje atslūgusiu nerimu dėl sankcijų Iranui taikymo pasekmių. Tačiau minėtu laikotarpiu dyzelino kainos augo ir viršijo benzino kainas. Kainų santykis dėl sumažėjusios naftos kainos nepasikeitė, o tam, kad būtų parengta infrastruktūra, būtina siekiant užtikrinti tinkamą žemyninės naftos tiekimą eksportui, prireiks laiko.

Artimiausiu metu tiek benzino, tiek dyzelino kainos turėtų mažėti atsižvelgiant į šiuo metu rinkoje stebimas naftos kainos kritimo tendencijas. Ar prognozės pasiteisins, priklauso nuo daugybės priežasčių – naftos ir naftos produktų pasaulinė rinka yra itin nestabili, todėl kasdieniai įvykiai pasaulyje ir juos dėl jų vykstantys pokyčiai gali turėti nenuspėjamą įtaką galutinei konkrečios dienos kainai.

 
 
 

ORLEN Grupės prekiniai ženklai