Įtempta situacija naftos perdirbimo sektoriuje turėjo reikšmingos įtakos „ORLEN Lietuva“ rezultatams

06-05-2020  

MPL_6485.jpg

2020 metų pirmąjį ketvirtį „ORLEN Lietuva“ grupės:
 
       - pajamos siekė pajamos siekė 800 mln. JAV dol.;
      - EBITDA pagal LIFO metodiką nuostolis sudarė 190 mln. JAV dol.;
      -  grynasis nuostolis – 153 mln. JAV dol.;
      - 17 procentinių punktų krito bendras pardavimų kiekis;
      -  naftos perdirbimo produktų gamykla dirbo panaudodama 80 proc. pajėgumų.
 
Įtemptos makroekonominės aplinkos sąlygos ir COVID-19 pandemija pasaulyje turėjo reikšmingos įtakos „ORLEN Lietuva“ pirmojo šių metų ketvirčio rezultatams. Nuosmukį naftos perdirbimo sektoriuje atspindi neigiami AB „ORLEN Lietuva“ finansiniai rodikliai – grynosios veiklos rezultatas ir EBITDA pagal LIFO metodiką.
 
2020 metų pirmąjį ketvirtį, palyginus su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, „ORLEN Lietuva“ pajamos sumažėjo 30 proc. ir siekė 800 mln. JAV dol., o patirtas nuostolis sudarė 153 mln. JAV dol., kai 2019 m. metų pirmąjį ketvirtį buvo fiksuotas 29 mln. JAV dol. pelnas. Šių metų veiklos nuostolis prieš palūkanas, mokesčius ir nusidėvėjimą (EBITDA) pagal LIFO metodiką taip pat buvo rekordiškai didelis ir siekė 190 mln. JAV dol. (2019 m. I ketvirtį grupės EBITDA pagal LIFO metodiką buvo 54 mln. JAV dol.). Tokius rezultatus lėmė staigus žaliavinės naftos ir jos produktų pasaulinių kainų kritimas bei atsargų nukainojimas iki grynosios jų realizavimo vertės.  

Dėl korona viruso (COVID-19) paplitimo ir taikomų karantino ar nepaprastosios padėties apribojimų yra sumažėjęs degalų vartojimas daugelyje „ORLEN Lietuva“ rinkų. Todėl bendras pagamintos produkcijos pardavimo kiekis per 2020 m. I ketvirtį, lyginant su tuo pačiu 2019 metų laikotarpiu, susitraukė 17 proc. 34 procentiniais punktais mažiau produkcijos parduota jūra ir 4 proc. – sausuma, kur sumažėjusius pardavimus Baltijos šalyse pavyko iš dalies kompensuoti išaugusiomis pardavimo apimtimis NVS šalyse bei kitose žemyninėse rinkose.
„Ženklus naftos ir naftos produktų kainų kritimas stipriai paveikė visą Europos naftos perdirbimo sektorių. Pramonė patiria didelį konkurencinį spaudimą dėl sumažėjusios paklausos ir jaučiamo gamybos pajėgumų pertekliaus“, – teigė AB „ORLEN Lietuva“ generalinis direktorius Michal Rudnicki. „Nepalankios makroekonominės sąlygos gali ir toliau tęstis, todėl per artimiausius mėnesius „ORLEN Lietuva“ daugiausia dėmesio skirs sprendimų, kurie galėtų prisidėti prie finansinės situacijos gerinimo šiuo įtemptu laikotarpiu, paieškai ir jų įgyvendinimui“.
Mažeikių naftos perdirbimo produktų gamykla balandžio 29 d. minėjo 40 gimtadienį. AB „ORLEN Lietuva“ yra viena iš didžiausias pajamas gaunančių ir daugiausiai produkcijos eksportuojančių Lietuvos strateginių įmonių. Bendrovė valdo vienintelę naftos perdirbimo produktų gamyklą Baltijos šalyse, kuri užtikrina energetinį regiono saugumą, tiekdama naftos perdirbimo produktus į Lietuvą, Latviją, Estiją ir Lenkiją.
 
Nuo 2006 m. PKN ORLEN investavo beveik 4 mlrd. JAV dol. Mažeikių naftos perdirbimo produktų gamyklos įsigijimui ir jos modernizavimui. AB „ORLEN Lietuva“ neseniai tapo PKN ORLEN integruotos naftos chemijos grandinės dalimi.  
 
PKN ORLEN yra pažangus kuro ir energijos rinkos dalyvis bei didžiausia įmonė Centrinėje ir Rytų Europoje, įtraukta į prestižinį Fortune Global 500 sąrašą.
 
ORLEN Lietuva inf.

 
 
 

ORLEN Grupės prekiniai ženklai